Українська Русский English Головна e-mail Мапа сайту
Про компанію
Послуги
Нас рекомендують
Новини
Контакти
Посилюється відповідальність за керування автомобілем у стані алкогольного сп"яніння
27.07.2016

Вносити зміни до паспортів через зміну назв міст та вулиць не потрібно.
08.07.2016

До Верховної Ради подано законопроект щодо скорочення кількості святкових і вихідних днів
31.05.2016

всі новини

05.06.2013

ULGroup провела семінар «Практика Європейського суду з прав людини в податкових справах»
23.04.2013

Послуга "Антирейдер"
22.04.2013

архiв

У найближчі місяці на український бізнес очікує спрощення візового режиму з боку ЄС

8 квітня Президент України підписав Закон України № 157-VII «Про ратифікацію Угоди між Україною та Європейським Союзом про внесення змін до Угоди між Україною та Європейським Співтовариством про спрощення оформлення віз». Після набуття угодою чинності значна частина громадян України відчує суттєві спрощення візового режиму з боку ЄС.

Набуття змінами чинності

Цим законом Україна надала згоду на обов"язковість Угоди між Україною та Європейським Союзом про внесення змін до Угоди між Україною та Європейським Співтовариством про спрощення оформлення віз, що була підписана 23 липня 2012 р.

Набуття чинності цією угодою тепер залежить від завершення здійснення ратифікаційних процедур в Європейському Союзі. Рішення про ратифікацію угоди прийматиме Рада ЄС, але після отримання згоди Європейського Парламенту (наразі розгляд питання заплановано на 17 квітня 2013 р.).

Європейська Комісія вже внесла проект рішення про ратифікацію угоди на розгляд Ради ЄС. Стан процесу розгляду та прийняття документу див.:

  • на сайті Законодавчої обсерваторії Європейського Парламенту;
  • на сайті законодавчих ініціатив Європейської Комісії Pre-lex;
  • на сайті бази даних EUR-lex.

На нашу думку, якщо не виникне несподіваних перешкод, слід очікувати, що рішення буде схвалене Радою ЄС і набуде чинності протягом найближчих 2-3 місяців.

Зміст змін

Угода вносить численні та важливі зміни в Угоду між Україною та Європейським Співтовариством про спрощення оформлення віз, яка діє з 1 січня 2008 року (див. український текст, англійський текст).

Варто звернути увагу на зміни для таких чотирьох категорій осіб.

1. Найбільшу кількість позитивних змін зазнають громадяни України – власники дійсних біометричних службових паспортів: вони зможуть можуть в"їжджати, виїжджати та прямувати транзитом через території держав-членів без віз (новий п. 2 ст. 10 Угоди).

2. Також змінами будуть задоволені представники професій, які беруть участь у міжнародних виставках, конференціях, симпозіумах, семінарах або інших подібних заходах, що проводяться на території держав-членів:

  • для підтвердження мети їхньої подорожі достатньо буде подати письмовий запит приймаючої організації, що підтверджує участь відповідної особи в заході (п/п. «o» п. 1 ст. 4 Угоди);
  • при цьому вони звільнятимуться від сплати візового збору за отримання візи (п/п. «p» п. 4 ст. 6 Угоди);
  • матимуть право просити надати багаторазову 1-річну візу (за умови, що протягом попереднього року вони отримали принаймні одну візу та скористалися нею згідно із законами про в"їзд та перебування в державі, яку відвідували) (п/п. «j» п. 2 ст. 5 Угоди).

3. Незначних змін, радше нейтральних, зазнають водії, які здійснюють міжнародні вантажні та пасажирські перевезення на територію держав-членів автотранспортними засобами, зареєстрованими в Україні. Для підтвердження мети поїздки письмовий запит від національної асоціації перевізників в Україні повинен буде включати додаткову позиціюпункт (пункти) призначення (зміни в п/п. «с» п. 1 ст. 4 Угоди).

4. Натомість певних негативних змін слід очікувати підприємцям та представникам суб"єктів господарювання, які регулярно подорожують до держав-членів, які бажають отримати багаторазові 5-річні візи. Строк дії такої багаторазової візи може бути обмежений періодом виконання обов"язків представника суб"єкта господарювання або терміном дії контракту на роботу (ч. 2 п. 1 ст. 5 Угоди). Проте схожі обмеження застосовуються для всіх категорій громадян України, які просять про багаторазові 5-річні візи.

Також заслуговують на особливу увагу окремі позитивні зміни загального характеру.

По-перше, встановлюються певні обмеження на діяльність візових центрів (новий п. 5 ст. 6 Угоди), що нерідко зазнавали гострої критики з боку українських громадян:

  • плата, що стягується візовими центрами держав-членів ЄС, має бути пропорційною їхнім реальним витратам і не може перевищувати 30 євро;
  • всі заявники завжди матимуть можливість подавати заяви безпосередньо до консульств;
  • якщо заявнику попередньо призначається дата подання візового клопотання, то зазвичай така дата призначається не пізніше, ніж за два тижні з дати звернення заявника.

По-друге, в преамбулі Угоди наголошується, що сторони взяли до уваги набуття чинності Візовим Кодексом ЄС (Регламент (ЄС) № 810/2009 Європейського Парламенту та Ради від 13 липня 2009 року, згідно з яким «чітко встановлено обов"язковість мотивації рішення про відмову у видачі візи та право заявників на апеляцію, у випадку відмови». Таким чином, слід очікувати, що ЄС буде вимагати, щоб держави-члени неухильно дотримувалися цих вимог.

По-третє, за загальним правилом багаторазові візи будуть видаватися строком на 1 рік; коротший строк буде винятком.

По-четверте, ЄС зобов"язався створити уніфікований перелік супровідних документів до візової заяви, які будуть вимагатися від громадян України, які просять видати короткострокову візу, щоб всі держави – члени ЄС вимагали ті самі супровідні документи.

По-п"яте, ЄС сприятиме невідкладному укладанню між Україною та Швейцарією і Ліхтенштейном двосторонніх угод про спрощення оформлення віз на умовах, аналогічних тим, що передбачені Угодою з ЄС.


Роберт Хорольський, к.ю.н.
© Асоціація "Об'єднана юридична група" (ULGroup). При використанні посилання на джерело обов"язкове.
09.04.2013
« повернутися

версія для друку

     
 
  Асоціація "Об'єднана юридична група" (ULGroup)
03680, Україна, м. Київ, вул. Ділова, 5-б, оф. 504
Тел./факс: +38 044 287 7803, +38 044 287 7804
e-mail:
office.ulg@ulga.com.ua